Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak Kokusu Neden Olur?

Günlük hayatın koşturmacası, stresi ve yoğun iş temposu nedeniyle ayaklarımıza büyük bir yük biniyor. Gün boyu ayakkabılar içinde kapalı kalan ayaklarda koku olması ise kaçınılmaz oluyor.

Vücudumuzdaki diğer bölgelere göre daha fazla ter bezi bulunan ayaklarımızda gün boyu oluşan ısı ve ter oluşumu ayaklarda bulunan bakterilerin üremesi için  uygun ortamı oluşturuyor.

Bu sebeplerin yanı sıra ayakkabı ve çorapların üretildiği malzemeler ve ayakların yeterince temizlenmemesi de ayak kokusu için büyük bir etken haline geliyor.

Günümüzde ayak kokusu için üretilen kozmetik ürünler olsa da biz bu yazımızda sizler için evde pratik bir şekilde uygulayacağınız doğal yöntemleri derledik.

Sirkenin Ayak Kokusuna Faydası

Sirke bilindiği üzere pek çok alanda hijyeni sağlamada kullanılır. Koku gidermenin yanı sıra ayaktaki bakterileri de öldürecektir.

Bir kovaya 8 bardak su eklenir. Daha sora 2 çorba kaşığı sirke de eklenir. Elde edilen karışımda ayaklar 20 dakika bekletilir. 20 dakikalık bekleyişten sonra ayaklarınızı temiz bir suyla durulayın.

Siyah Çayın Ayak Kokusuna Faydası

Sofralarımızın vazgeçilmezi ve adeta bizimle özdeşleşmiş siyah çay ayak kokusunu gidermede büyük rol oynuyor.

Öncelikle normal içecekmişiz gibi çayımızı demliyoruz. Bunun için 5 poşet Siyah çaya ihtiyacımız var. Demlediğimiz çayın ılımasını bekleyip bir leğene koyarak ayaklarımızı çayda dinlendiriyoruz. Daha sonra ayaklarınızı iyice kurulayın.

Karbonatın Ayak Kokusuna Faydası

Ayakta oluşan terin pH’ını dengelemede karbonatın etkisi büyüktür. Dengelenen pH sayesinde ayakta oluşacak bakteriler de engellenmiş olur.

Bir leğenin içerisine ılık su koyun içine 2 tatlı kaşığı karbonatı ekleyin. hazırladığınız bu suda ayaklarınız 20 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınız durulayabilirsiniz

Lavanta Yağının Ayak Kokusuna Faydası

Lavantanın büyüleyici kokusunun yanı sıra ayaktaki bakterileri temizleme özelliği de bulunuyor. Ayrıca ayak mantarını önlemeye de yardımcı olur.

Leğen ılık suyla doldurulur ve içine 10-15 damla lavanta yağı damlatılır. Bu hoş kokulu suda ayaklarınız 15-20 dakika bekletin.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Uygulanması Gerekenler

Yukarıda saydığımız doğal yöntemlerin yanı sıra ayak kokusunu önlemek adına günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha var.

Her şeyden önemlisi ayakların günlük olarak yıkanması ve çorap değişiminin günlük rutin haline getirilmesidir. Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanması da oldukça önemlidir.

Çorap tercihinizi pamuklu çoraplardan yana kullanıp, ayakkabı seçerken hava alan modelleri kullanmalısınız.

Her gün aynı ayakkabıyı kullanmamak ve belirli aralıklarla spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde düşük ısıda yıkamalısınız. Eğer değiştirilebiliyorsa tabanlıklarınızı belirli aralıklarla değiştirebilirsiniz.

Topuklarda oluşan ölü derileri temizleyerek hem kokuyu önlemiş hem de estetik bir görünüme sahip olmuş olursunuz.

Ayakkabılarınızı kullanmadığınız zamanlarda içine ikiye böldüğünüz patatesleri koyabilirsiniz.

Kategori: Kişisel Bakım

Önceki: Sonraki:

Bunları da Okumalısınız :)

Yazar: - 23 Mart 2020

Bir cevap yazın

Yorumunuz Başkalarına Yararlı Olabilir :) / *İşaretliler gereklidir.