Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapımı

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapımı

İyi bir Türk kahvesi yapabilmek için öncelikle kahvenizin taze olması gerekir. Eski bayatlamış bir kahveyle yapacağınız Türk kahvesi ağzınızda ekşi bir tat bırakır ve yüzünüzü kara çıkartır. Bu nedenle kahvenizin taze olduğundan emin olun. Kahvenin bayatlamasını önlemek adına çok fazla kahve almak yerine, azar azar alıp bittikçe yenisini almak daha mantıklı olacaktır.

Bir fincan için iki çay kaşığı kahve kullanılmaktadır. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker, orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker, şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker kullanılmaktadır. Tercihe göre şekersiz de yapılabilir.

Kahvenizin taze olması şart, lezzetli ve köpüklü sonuç alma oranınızı artar. Aksi takdirde kahveniz bayat ise, kahvenizin kokusu da tadı da değişik olur.

Türk kahvesinde kullanacağınız suyun klorlu olmaması önemli bir noktadır ve içme suyunuzdan kullanmanızda fayda vardır. Suyun soğuk olması, kahvenin köpüklü olması için püf noktalardan biridir.

Cezveyi ocağa almadan önce kahve, şeker ve suyunuzu yaklaşık 30 saniye kadar karıştırırsanız daha yumuşak ve lezzetli bir kıvam elde edeceksiniz. Daha sonra cezveyi ocağın üzerine alın ve kahve pişene kadar hassas bir şekilde karıştırın. Sert ve hızlı bir şekilde karıştırırsanız kahveniz kesinlikle köpürmez.

Kahve köpürmeye başladığında kaşık yardımıyla fincanlara bir miktar köpük pay edilir. Bu esnada kahvenin fazla köpürmesini beklememelisiniz, çünkü köpük tekrar sönebilir.

Köpük fincanlara pay edilip dağıtıldıktan sonra cezvede kalan kahve bir kaç saniye daha pişirilmeye devam edilir ve piştikten sonra fincanlara yavaşça, fincanın kenarından dökülmelidir. Kahveyi direkt olarak fincanın orta kısmına ve hızlı bir şekilde dökerseniz var olan köpük de kaybolacaktır.

Kategori: Pratik Bilgiler

Etiketler: , , ,

Önceki: Sonraki:

Bunları da Okumalısınız :)

Yazar: - 10 Ocak 2020

Bir cevap yazın

Yorumunuz Başkalarına Yararlı Olabilir :) / *İşaretliler gereklidir.