Doğal Ev Yapımı Şampuan Tarifi

28 Ocak 2020
Doğal Ev Yapımı Şampuan Tarifi

Doğal ev yapımı şampuan tarifinde de ilk denemede beklentiniz yüksek olabilir ancak güzel sonuçları beraberinde getirir. Hem cilt yoluyla emilerek, kanımızda ve organlarımızda biriken vücudumuza zararlı olan kimyasallar içermiyorlar, hem de saç derisini ve saçları derinlemesine besleyerek, uzun vadede çok daha iyi bir görünüm sağlıyor.

Doğal ev yapımı şampuan tarifi nedir ve nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

Malzemelerden ana ve köpürtücü olan, Hindistan cevizi sütünü, sabun cevizi veya sıvı Kastilya sabununu tercih edebilirsiniz bu malzemeleri aktarlar da ve ya online mağazalar da bulmak mümkün. Ek malzeme olarak tercihinize göre bitkisel esans yağlar, aloe vera jeli ve B vitamini kapsülleri tercih edilebilir.

Bu malzemelerden, şampuan bazı yapalım ilk başta. Sıvı Kastilya sabunu çok iyi ve kaliteli zeytinyağından yapılan doğal bir malzeme. Zararlı kimyasal madde içermediği ek olarak aklınıza gelebilecek her tür temizlikte kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü, büyük marketlerde konserve halinde satılmaktadır. İsterseniz Hindistan cevizinin kendisini satın alıp içindeki sütten de yararlanabilirsiniz. Sabun cevizi ise, ülkemizde henüz yaygın olarak bilinmemekle birlikte oldukça etkili bir temizleyici meyvedir.

1. 1,5 litre suya 10 adet sabun cevizi ekleyip yaklaşık 2 saat orta ateşte kaynatın, çıkan suyu temizlik için kullanabilirsiniz. Ayrıca sabun cevizlerini yeniden kullanmak üzere kurutup saklayabilirsiniz.

2.  Uygun bir şişeye, yarı yarıya olacak şekilde sıvı Kastilya sabunu ve içme suyu ekleyin.

3.  Uygun bir şişeye, yarı yarıya olacak şekilde Hindistan cevizi sütü ve su ekliyorsunuz.

4.  En etkili olan bu yöntem de çok daha etkili olan baz ise, uygun bir şişeye yarı yarıya Hindistan cevizi sütü ve sıvı Kastilya sabunu eklemek olacaktır.

Bu bazları, tek başına şampuan olarak da kullanabilirsiniz. Fakat daha etkili hale getirmek için  esans yağlar ve malzemelerden, saçınızın ihtiyacına göre ve uygun miktarda şişenize ekleyebilirsiniz. Böylelikle daha etkili bir şampuan elde etmiş olacaksınız.

Saçın daha iyi beslenmesi için 2-3 ampul B vitamini (eczaneden satın alın), 1 yemek kaşığı hint yağı (aktardan).

Saç dökülmesi sorununuz varsa 20 damla ısırgan otu yağı, çam terebentin yağı, menekşe yağı, biberiye yağı yada lavanta yağı.

Yağlı saçlar için 20 damla limon yağı, çay ağacı yağı, adaçayı yağı veya portakal yağı tercih edebilirsiniz.

Kuru saçlar için 10 damla, tatlı badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı, organik sızma zeytinyağı, avokado yağı veya jojoba yağı.

Normal saçlar için 20 damla lavanta yağı, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı yada 1 yemek kaşığı limon yağı.

Kepekli saçlar için 1 yemek kaşığı nane yağı, biberiye yağı yada lavanta yağı.

Saç derisinin ferahlaması ve yenilenmesi için 2 yemek kaşığı aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

Doğal ev yapımı şampuan kullanmadan önce iyice çalkalamanız gerekmektedir.

Paylaş

Yorumlar

  1. Zeynep dedi ki:

    Bu yazımızı dikkatle okuyunuz

Yorum Yaz


Yukarı Çık