Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Birçoğumuz dişlerimize hak ettikleri dikkati göstermekte başarısız oluyor!

İnsanlar ağız hijyenine ve sağlığa yeterince önem vermediğinde kötü ağız sağlığına, plak birikmesi, boşluklar, diş eti tahrişi ve emaye bozulması gibi sorunlara yol açar. Aslında, kötü oral sağlık dünyadaki ortak bir sorundur.

Kötü ağız hijyeni sadece ağızda sorunlar değildir. Aslında, diyabet, kalp hastalığı, inme, prematüre doğumlar ve diğer büyük rahatsızlıklar gibi ciddi sağlık sorunları ile bağlantılıdır .

Bunun yanında, gülümsemenizi etkileyebilir; bu da gülümsemenizi etkileyebilir; bu, hayatınızdaki görünüşü, kendine güvenini, ilişkilerini ve başarısı için büyük önem taşır.

Ağız sağlığına gelince, dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanın en önemli bileşenidir. Fakat ne yazık ki, birçok insan dişlerini doğru şekilde veya doğru sürede fırçalamıyor.

Aşağıdakiler diş fırçalamanın farklı unsurlarıdır ve bunları aklınızda bulundurmanız gerekir.

Uygun Süre ve Sıklıkta Doğru Diş Fırçalama

Sabah ilk iş olarak, günde iki kez dişlerinizi yaklaşık iki dakika fırçalamanız gerekir; geceleri yatmadan önce.

Kanıta Dayalı Dişhekimliği’nde yayınlanan 2016 çalışması, dişlerinizin günlük iki defadan az fırçalanmasının diş çürümesi geliştirme riskinizi artırdığını ortaya koymaktadır . Bu etki, diş macununun florürün varlığından bağımsızdır.

Doğru Diş Fırçası ile Doğru Diş Fırçalama

Piyasada farklı tür ve boyutlarda diş fırçaları mevcut. Çok büyük veya çok küçük olmayan birini seçmelisiniz. Elinize rahatça sığmalı ve tüm dişlerine, özellikle de arkadaki dişlerine kolayca ulaşabilecek kadar küçük bir başlığa sahip olmalıdır. Bir diğer önemli nokta, diş fırçasının kılları yumuşak olması gerektiğidir.

Manuel veya elektrikli bir diş fırçası seçebilirsiniz. Bir elektrikli diş fırçası bazıları için daha iyi bir seçenek olabilir çünkü çoğu zamanlayıcı ile gelir, böylece fırça otomatik olarak ayarlanan süre boyunca çalışır.

Çalışmalara göre, bir elektronik diş fırçasının standart el tipi diş fırçalarına göre daha iyi plak bozma gücü sağladığını bildirmektedir.

Manuel bir diş fırçasının kılları esneklik ve etkililiklerini kaybederek zamanla yıpranacaktır. Bu nedenle, diş fırçanızı üç ila dört ayda bir değiştirin veya kıllar sönmeye ve şekillerini kaybetmeye başlar başlamaz.

Doğru Diş Macunu ile Doğru Diş Fırçalama

Doğru diş fırçasına kavuştuğunuzda, odaklanmanız hangi tür diş macunu kullanmanız gerektiğine göre değişmelidir.

Doğru florür konsantrasyonuna sahip bir tane kullanın. Diş minesini güçlendirmenin yanı sıra plakların çıkarılmasına yardımcı olur. ADA Kabul Segmanı ile birlikte çoğu diş macunu florür içerir.

Diş macunu alırken, milyonda en az 1,350 parça (ppm) florür içeren bir diş macunu arayın. Ancak, 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Florür dışında, kaliteli diş macunu, diş hassasiyetini artırmak , dişleri beyazlatmak veya diş eti iltihabı veya tartar oluşumunu azaltmak için aktif bileşenler içerebilir .

Ne olursa olsun, diş macunu yutulmamalıdır, çünkü fazla yutulması ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Diş ipi ile Doğru Diş Fırçalama

Diş ipi kullanmak diş fırçalama kadar önemlidir, çünkü sadece bir diş fırçası ve diş macunu almak yeterli değildir.

Flossing, dişler arasında sıkışan plak, bakteri ve gıda parçacıklarını temizler. Diş fırçanız dişlerinin bazı alanlarına erişemez, ancak diş ipi olabilir.

Günde sadece bir kez diş ipi kullanmalısınız.

Ağız Sağlığı ve Koruyucu Diş Hekimliği’nde yayınlanan 2015 çalışmasında, diş temizleme işleminin ardından fırçalama, fırçalama sonrasında plak kontrolüne göre diş ipi kullanmaya kıyasla daha istatistiksel olarak önemli ilerlemeler sağladığını bildirdi.

Kategori: Kişisel Bakım

Etiketler: , , ,

Önceki: Sonraki:

Bunları da Okumalısınız :)

Yazar: - 14 Aralık 2019

Bir cevap yazın

Yorumunuz Başkalarına Yararlı Olabilir :) / *İşaretliler gereklidir.