Düzenli Uyku Uyumak

30 Ekim 2019
Düzenli Uyku Uyumak

Araştırmalara göre 90 yaşına kadar yaşayan bir insan ortalama 32 yıl uyuyor. Düzenli Uyku uyumak, yaşamın devamı için gerekli ve zorunluluk olduğu bilinmekte. Beyindeki çoğu bölgenin uyku ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Uyku bir orkestraya benzer, eğer bu orkestra güzel bir müzik eseri çıkartmak istiyorsa her bir enstrümanın her bir notayı tam zamanında ve büyük bir uyum içerisinde yapması gerekmektedir.

Vücudumuz derin uykuda, protein sentezi, hücre mitozu ve büyüme hormonu salgılanması artar aynı zaman da adrenalin ve kortikosteroidler gibi katabolik hormonların salgısı ise azalır.Sağlımızın ve vücudumuzun performansı düzenli uyku uyuyarak artmaktadır. Kronik olan uykusuzluk halinde olan bir kişi iş gücünü azaltmakta ve mental kabiliyetleri kısıtlamaktadır. Uyku halinde vücudumuzun yenilenme sürecine girer başta merkezi sinir sistemi olmak üzere solunum, dolaşım, kas ve iskelet sistemi gibi organizmanın büyük bölümü tamir edilmektedir.

Bilim insanları uyumanın vücutta yenilenme yaptığını ve büyüme hormonu salgıladığını söylüyor. Büyüme hormonu, vücudumuzdaki bozuk yerlerin tamiri için önemli derece de gerekli. Bununla beraber düzenli uyku uyumak ile bazı karmaşık problemlerinizin çözümüne ulaşıyoruz. Yaratıcılık ve karmaşık sorunlara çözüm getirmede uykunun getirdiği bazı görevleri var aynı zaman da bağışıklık sistemiyle ilgili de görevleri vardır. Eğer yeterli uyku ihtiyacınızı karşılayamazsınız bazen dudağımız da uçuk çıkabiliyor. Asıl uyku gece uykusudur. Uyku sağlığı sabahları vaktinde kalkmak uykumuz gelince de yatmaktan geçiyor.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık