Günün Yorgunluğu Nasıl Atılır?

18 Kasım 2019
Günün Yorgunluğu Nasıl Atılır?

 

Genellikle tüm insanlar,gün içerisinde stresli ve yorgun hisseder. Özellikle iş hayatına atılan tüm insanlar haklı olarak bu yoğun tempo sonucunda hem bedenen hem de beyin olarak çok yorulurlar. Bu yorgunluğu birazcık olsun atıp enerjik olmak aslında o kadar da zor değildir. İlk önce derin bir nefes alın ve yorgunluğunuzu atmak için şu 6 öneriyi uygulayın.

 

1- Uyandığınızda mutlaka su için

Bir büyük bardak suyun içine bir kaç damla limon sıkarak tüketin.Bu sizin gün boyu enerjik olmanız için ilk adımdır.Bunu yaptığınız zaman kendinizi kısa zamanda enerjik hissetmeye başlarsınız. Gün içerisinde enerjiniz düştüğünde bunu tekrar edin.

 

2-Kahvaltıya önem verin

Kahvaltı günün kalesidir der büyüklerimiz.Kahvaltıyı nekadar güzel yaparsak okadar dinç ve zinde oluruz.Yapılan araştırmalara göre kahvaltıda lifli gıdalar yendiğinde  daha uzun süreli dinç kalınabiliyor örneğin yulaflı yiyecekler insanı daha zinde tutuyor ,daha geç yorulmasını sağlıyor.

 

3-Kafeinden uzaklaşın

Kafein insana enerji veriyormuş gibi görünse de kafeinin etkisi gidince enerji birden düşer. Bu ise insanın verimini düşürür. o nedenle çay ve kahveden olabildiğince uzak durun.

 

4-Bitkisel çaylara yönelin

Gün içerisinde çay veya kahve yerine bitkisel çay kullanın. Mesela temin edebileceğiniz bir bardak sıcak suyun içine sallama bitki çaylarından atıp yudumlayabilirsiniz. Bu sizin hem beyninizi hem de vücudunuzu rahatlatır.

 

5- Egzersiz yapın

Her fırsatta egzersiz yapmaya gayret edin. Mesela  asansörle gideceğiniz yere yürüyerek gidin. Arabayla gideceğiniz yere yürüyerek gidin. Ofiste oturduğunuz yerde ayaklarınızı, kafanızı, omuzlarınızı hareket ettirin. Ara sıra ellerinizi açıp kapatın. Ayaklarınızın uçlarına bastırıp vücudunuzu yukarı aşağı hareket ettirin.

 

6-Düzenli uyku uyuyun

Günlük uykunuzu almazsanız gün boyu direnciniz düşer. Düzenli uyku uyursanız daha verimli olursunuz. Günde 7-8 saat uyumak sağlıklı bir insan için yeterlidir.

 

 

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık