Parlak, Sağlıklı Ve İpeksi Saçlar İçin Evde Saç Bakım Maske Tarifleri

18 Ekim 2019
Parlak, Sağlıklı Ve İpeksi Saçlar İçin Evde Saç Bakım Maske Tarifleri

Bayanların süsü olan saçların canlı, bakımlı ve dolgun görünmesi çok önemlidir. Her kadın ipek gibi güzel , parlak saçlara sahip olmak ister. Değişen nem oranı, kuru hava ve yağmur gibi mevsimsel etkiler kışın saçlarda dökülme, kuruma ya da kepek problemi gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ancak bunun için de bakım, saç bakımı yapmak ve belirli kurallara uymak gerekir. Saç bakımı ve maskesi yapmak için bakım merkezlerinden aldığınız ürünleri kullanıyor olabilirsiniz. Alternatif ve doğal çözüm isteyenler ise evde kendilerinin hazırlamış olduğu tamamen doğal ürünleri kullanabilirler. İşte size birkaç bakım önerisi!

Zeytinyağı, kuruyan saçları nemlendirerek bahara hazırlayan en önemli doğal ürünlerden biridir.

Zeytinyağı,  kuruyan saçları nemlendirerek parlak ve ipeksi görünüme kavuşturacaktır. Zeytinyağını saça sürmek için, banyodan önce saçınızın diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak sürmeniz gerekmektedir.. Bu şekilde saçlarınızın tüm kısmının zeytinyağı ile temas ettiğinden emin olduktan sonra, 1 saat kadar saçlarınızı bone ile sararak bekleyin. Saçlarınızı yıkayın ve sonrasında ılık su ile durulayın. Yumuşak bir havlu ile yavaş yavaş  kurulayın. Bu aşamada, saç kurutma makinesi kullanılması tavsiye edilmez . Saç kurutma makinesi, saçınızdaki nemi azaltacaktır ve saçlarınızda kırıklar meydana gelecektir.

Saçlarınıza evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz bir diğer maske ise yoğurt maskesi.

Bu saç maske karışımını hazırlamak için ihtiyacınız olanlar; 1  bardak yoğurt, 1 çay kaşığı elma sirkesi 1 tatlı kaşığı bal. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra oluşturduğunuz maskeyi saç diplerinden ve uçlarına doğru masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla durulayın. Bu maske elma sirkesinin canlandırıcı etkisiyle de saçlarınız daha parlak bir görünüm elde edecektir.

Bunun için, 1 adet yumurtanın sarısını 1.5 yemek kaşığı bal ile karıştırıp hazırladığınız bu karışımı saç diplerinize ve saçların uç kısımlarına iyice yedirerek sürün. 1 saat kadar bekledikten sonra yine aynı şekilde ılık suyla durulayın.

Saça uygulanabilecek doğal ürünler ve bu ürünlerle hazırladığınız karışımlar ile uyguladığınız maskeler çok çeşitli ve oldukça iyi sonuç verecektir. Ancak, sadece maskeleri saça uygulamak saç bakımı için yeterli olmaz. Buna ek olarak mutlaka, dikkat etmeniz gereken diğer noktalar da mevcuttur. Bunlardan ilki, saçlarınızı çok sık yıkamamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Saçlarınızı sık sık yıkamanız saçta nem kaybına yol açacak ve dolayısıyla kepek ve dökülme problemleri ortaya çıkacaktır. Saçlarınızı  çok sıcak ya da çok soğuk su ile yıkamamaya  özen gösterin ve bir önemli konu ise beslenmenize kesinlikle dikkat edin. Bu hazırladığınız karışımları uygulamakla beraber mevsiminde taze sebze ve meyveler ile omega 3 yönünden zengin olan besinleri sıkça tüketin.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık