Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Nedir?

15 Ocak 2020
Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Nedir?

Genç yaşlı kadın erkek çok kişinin hayatında belirli dönemlerinde ya da devamlı baş etmek zorunda olduğu sorunların başında saç dökülmesi gelmektedir. Uzmanların doğal olarak kabul ettiği normal saç dökülme sayısı 50 ila 100 arasındadır.

Ancak bazen çeşitli faktörlerin de etkisi olduğu için Aşırı saç dökülmesi olarak problem meydana gelir. Saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülmekle beraber kadınlarda da meydana gelebilir. Saç tipiniz nedenlerinin tespiti, üzerinde önemle durulması gereken bir husustur kesinlikle ihmale gelmemelidir. Bu durumun altında yatan farklı bir çok sebeplerin olabileceği gibi saç dökülmesine çözüm olarak günümüzde çeşitli bitkisel kürlerden yararlanmak mümkündür.

Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalıyız?

1-Soğan içerdiği kükürt sayesinde saç dökülmelerine karşı etkili bir rol oynar. 1 adet soğanın suyunu sıkın ve saçlarınızı yıkamadan 1 saat önce saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu yöntem saç föliküllerini güçlendirecek ve güçlü ve sağlıklı saç gelişiminde etkili olacaktır.

2-Saç dökülmesi ile alakalı ilaçların çoğu marul ile yapıldığı bilinmektedir. Bir bütün marulu püre haline getirin bir demet ıspanağın suyunu sıkın ve bu ikisini karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı hafta da bir kez saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.

3-Zeytin yağı ve hindistancevizi yağı ile saç diplerinize masaj yapın. Bir müddet bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu hareket kan dolaşımınızı hızlandıracak ve saç köklerinizi daha da canlandıracaktır.

4-Saç dökülmesini önleyen besinler arasında olan ceviz, fındık ve bademi günlük birer avuç tüketmelisiniz. İçerdiği E vitamini ve esansiyel yağları barındığı için saç dökülmesini önlemek de faydalı olacaktır.

5-Düzenli olarak tükettiğiniz süt ve süt ürünleri saçlarınız için önemli oran da protein ve kalsiyum kaynağıdır.

6-Saçlarınızın nefes almaya ihtiyacı vardır. Her gün saçlarınızı en az 3 saat açık bırakın ki nefes alsın.

7-Biberiye bitkisinin saçlar da ki etkisini duymuşsunuzdur belki. Yarım avuç biberiyeyi bir cezve de 10 dakika kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuyan biberiye suyunu saçlarınız için durulama suyuna ilave edebilir saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu hareket saç dökülmesine etkili bir çözüm yoludur.

 

 

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık