Sağlık

Aç Karnına Türk Kahvesi İçerseniz Ne Olur ?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmek

Güne bir fincan kahve ile başlamanın, zinde bir günün anahtarı olduğu söylenmektedir. Fakat aç karnına Türk kahvesi içmek zinde bir güne başlamanın yanında mide problemlerini de getirir mi ? Aç karnına Türk kahvesi içmenin zararları var mıdır? Detaylar yazımızda…

Aç Karnına Türk Kahvesi İçerseniz Ne Olur ?

 

Daha önce yazmış olduğum,Türk kahvesi kansızlık yapar mı? başlıklı yazıda kahvenin demir emilimini azaltacağını ve Türk kahvesinin yemekten 1 saat önce veya yemekten 1 saat sonra tüketilmesi gerektiğini belirtmiştim. Yemekten veya kahvaltıdan önce tüketeceğiniz Türk kahvesi, aç karnına içilmiş olacaktır. Peki, aç karnına Türk kahvesi içerseniz ne olur ? Aç karnına Türk kahvesi içmek mide sorunlarına neden olacak mı ? Bu sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz. Bu yazımızda aç karnına Türk kahvesi içmenin artılarını ve eksilerini değerlendireceğiz.  Türk kahvesi içme alışkanlığı daha önceki yazılarımızda da konuştuğumuz gibi birçok faydasıyla birlikte asırlarca süre gelmiştir. Hatta bazıları için günün ilk başlangıcı olarak yerini almıştır. Güne kahve içerek başlandığında sinir sistemi ve sindirim sistemi uyarılacaktır. Bunu sinir sisteminizin ve sindirim sisteminiz uyandırılması olarak düşünebilirsiniz. Bunlar sağlıklı bir gün geçirilmesi için zaten olması gereken şeyler. Buraya kadar her şey güzel görünmekte. Fakat aç karnına kahve içmeniz ne yazık ki beraberinde bazı sağlık problemlerini getirebilir. Özellikle mide problemleri yaşayanlar tarafından aç karnına Türk kahvesi içilmesi, midede ki asit üretimini hızlandırılmasına ve buna bağlı olarak midede ki fazla asidin mide çeperlerine zarar vermesine neden olabilecektir.

Bu nedenle aç karnına Türk kahvesi tüketmenin mide sağlığı açısından doğru değildir. Gençler için bu etkiler kısıtlı hissedilebilir. Fakat orta yaş gurubu veya yaşlılar için bu etkisi daha güçlü hissedilecektir. Mide rahatsızlıkları yaşayanlar için ise daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir.

Kahve tüketimi ancak bilinçli olduğunda faydalı olacaktır.

 

Kahve Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 

türk kahvesi kansızlık yaparmı

 

Türk kahvesi veya herhangi bir kahve çeşidi fark etmeksizin; kahve tüketiminde tansiyon, kansızlık ve mide rahatsızlıkları yaşanma ihtimaline karşın, günlük kafein sınırı aşılmamalı ve yemekten en az yarım saat sonra tüketilmelidir. Yaşınız ilerledikçe kahve tüketimi azaltılmalıdır. Eğer tansiyon veya kansızlık gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, kahve tüketimi ile ilgili uzman hekime danışılmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı