Sağlık

Bal Tansiyonu Yükseltir Mi? Düşürür Mü?

Tansiyon problemi yaşayanlar ve yaşlılar için beslenme koşulları önem taşımaktadır. Her besini yerken tansiyonu yükseltir mi, rahatsız eder mi gibi sorular akla gelebilmektedir. Son zamanlar da fazla araştırılmaya başlayan bir konu da balın tansiyona etkileridir. Peki, bal tansiyonu yükseltir mi? Bal tansiyonu etkiler mi? Balın tansiyona etkileri nelerdir? İşte detaylar yazımızda…

Tansiyon, riskli hastalık gurupları arasındadır. Yüksek tansiyon beraberinde kalp ve damar hastalıkları riskini de getirmektedir. Bu nedenle tansiyon problemi yaşayanlar beslenmelerine dikkat etmelidir. Tansiyon çıkarabilecek besinler dikkatli tüketilmeli ve dengeleyecek besinler tercih edilmelidir. Tansiyon problemi yaşayanların tansiyona etkisini merak ettiği besinlerden birisi de baldır. Balın insan sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Peki, tansiyon problemi yaşayanlar gönül rahatlığıyla tüketebilir mi?

Bal Tansiyonu Yükseltir Mi?

Balın tansiyonu yükseltici bir etkisi bilinmemektedir. Buna karşıt olarak tansiyonu düşürdüğü de söylenebilmektedir. Özellikle uyumadan önce tüketilecek bir kaşık balın tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir. Balın içerisinde bulunan antioksidanların tansiyonu düşürdüğü ve dengelediği görülmüştür.

Bu nedenle bal tüketirken tansiyonu yükseltmesi korkusuna kapılmanıza gerek yoktur. Fakat tükettiğiniz balın şekersiz ve doğal olması gerektiğini unutmayın. İçerisine insan etkisi ile şeker katılan balların farklı etkiler gösterebileceğini söyleyebilirim.

Balın Faydaları Nelerdir?

Bal geçmiş yıllarda kalitesiz ve katkılı balların artmasıyla birlikte, değerini kaybetti gibi görünmekte. Fakat bal, sağlık için tüketebilecek en iyi gıdalar arasındadır. Doğal, şekersiz bir bal sağlıklı bir hayatın anahtarı olabilir. Balın bilinen bazı faydalarını sıralayalım.

  • Bal, içerisinde bulunan triptofan hormonu sayesinde sakinleşmeyi ve sağlıklı bir gece geçirmeyi sağlar.
  • Bal, bilinen en iyi bağışıklık güçlendirici gıdalar arasındadır.
  • Aç karnına yenilen bal safra kesesini temizler.
  • Tansiyonu dengeler ve düşürür.
  • Bal, antioksidan içeriği açısından zengin bir besindir.
  • Metabolizmayı hızlandırır yağ yakımını tetikler.
  • Solunum yolu enfeksiyonları, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Bademcik ağrısı yaşıyorsanız bir kaşık balı ılık su ve birkaç damla limon ile tüketebilirsiniz.

Yaşlanmaya Dur Deyin !

balın faydaları

Yaşlanmak istemiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey bolca antioksidan tüketmektir. Bal, bu antioksidan ihtiyacını karşılayabileceğiniz iyi bir besindir. Sağlıklı bir yaşamın beraberinde genç kalmak için hayatınızda bala geniş bir yer ayırmayı unutmayın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı