Bebek

Bebekler İçin Faydalı Besinler

Yeni doğan bebekler, genellikle 6. aydan sonra çeşitli nedenler ile ek gıdaya başlamaktadır. Bebeklerde ek gıdaya başladıktan sonra, bebekler için faydalı besinler seçmek anne ve babanın uzun uğraş gösterdiği bir iştir. Bebekler için faydalı besinler nelerdir ? Ek gıda döneminde bebekler nasıl beslenmelidir ? İşte bebeklerimiz için faydalı besinler..

Bebekler İçin Faydalı Besinler

Ek gıda takviyesi dönemi başlaması ile birlikte hepimiz bebeklerimize faydalı gıdalar vermek isteriz. Bu dönemde bebeklerimize vereceğimiz besinler, bebeklerin fiziksel ve zeka gelişimlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple bebeklerimize vereceğimiz ek gıdaları önemle seçmeliyiz. Bu besinlerin, faydalı olmasının yanı sıra bebeklerin farklı protein, mineral, vitamin ve omega-3 ihtiyaçları olduğundan farklı besinler tercih edilmelidir. Bebekler ek gıdaya alışma döneminde besinlere hassasiyet gösterebilir. Bu sebeple gıda seçerken biraz titiz davranmalıyız.  Biz sizler için en faydalı besinleri seçtik. Siz değerli anne ve babalar ile bu besinleri paylaşacağız. Bebekler için faydalı besinler nelerdir? Hangi tür besinler vermeliyiz ?  Cevaplarına aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ:  Bebeklere ek gıda döneminde taze ve doğal besinler vermelisiniz.Bu nedenle doğal, taze, ev yapımı olan sağlıklı olduğundan emin olduğunuz gıdaları tercih edin.

1.Muz

Muzlar raflara gelmeden önce kesilip olgunlaşması için bir süre bekletilir. İlk kesildiğinde yeşil renge sahiptirler Daha sonra olgunlaşma evreleri farklılık göstermektedir. İyi bir muz seçmek için bebeklerinize sarı renkte ve üzerinde siyah benekli olan muzları alabilirsiniz. Bebeklerin muzu severek tüketir ve içerisinde ki nişasta sayesinde gelişiminde büyük etken olmuştur.

2.Havuç

Havuç gözlere ışık veren bir besin olarak tanınmaktadır. İçerisinde ki vitaminler ile gerçekten de gözlere ışık olmaktadır. Bununla birlikte sıra antioksidan  bakımından oldukça zengindir. Bolca kalsiyum ve potasyum içermektedir. Dolayısıyla bebeklerin gözleri ve zeka gelişimi için faydalı bir besindir.

3.Kayısı

Yazın soframızda yer alan kayısı bebeklerin kabızlık sorunu için ilaçsız doğal bir yöntemdir. Mevsiminde tüketilen kayısı bebeklerimiz için çok faydalı olacaktır. Bebeklerin kayısı verirken, aşırı tüketimde ishale yol açacağını unutmamalısınız. Fakat, kabız olan bebeklere sorunu giderene kadar verebilirsiniz.

4.Yumurta

Yumurta bebekler ve yetişkinler için faydalı bir besindir. Bebekler için bazı faydalarını sıralarsak;

 • Bebeklere uzun süreli tokluk hissi vermektedir.
 • Antioksidan özellik gösterir, vücuttaki bakterileri temizler
 • Bebeklerin, kas yapısını güçlendirir.
 • Yumurta, iyi bir demir kaynağıdır. Bebeklerin kansızlık sorunu yaşamasını engeller.

5.Peynir

Peynirin saymak  ile bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Bizler önemli birkaçını sıralayalım dedik. İşte peynirin bebekler için bazı faydaları ;

 • Bebeklerin ,kemik yapısını güçlendirir.
 • Bebekler için ishali olmayı önler.
 • Bebeklerde hafıza gelişimi için önemlidir.
 • Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir.

6.Yoğurt

Yoğurt sadece bebekler için değil insan sağlığı için de bir çok faydası vardır. Yoğurt’un erken yaşlardan itibaren tüketilmesi vücut için önemli bir avantaj olacaktır. Bunlar;

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kalsiyum ve protein değeri oldukça yüksektir.
 • Sindirimi hızlandırır ve düzenler.
 • Kemik ve diş gelişimi için büyük etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar bebeklere düzenli olarak yedirilmesini tavsiye ediyorlar.

Önemli: Bebekler için doğal ürünler tercih edilmelidir. Bu nedenle evde mayalanacak yoğurt daha sağlıklı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı