Bebek

Bebeklere Balık Ne Zaman Verilir ?

Balık, insanlar tarafından haftada en az bir kez olmak üzere tüketilmesi gerekli olan önemli bir besindir. Çocuklarımız için de düzenli olarak yedirmeye çalıştığımız balık, bebeklerimize ne zaman verilmelidir ? Bebeklere balık ne zaman verilir ? 5,6,7,8,9,10,11,12 aylık bebeğe balık verilir mi ? Bebeklere balık verilir mi ? Detaylar yazımızda…

Bebeklere Balık Ne Zaman Verilir ?

 

İlk olarak hepimizce bildiği gibi balık her zaman bilinen iyi bir protein kaynağı olmuştur. Bunun için çocuklar tarafından tüketilmesinde hiçbir zaman problem olmamıştır. Çocuklarımız için balığın içerisinde ki A ve D vitamini bakımında zengin bir protein kaynağı olmasından dolayı  haftada en az bir kez tüketmelidir. Çocuklarımıza balık yedirirken öncelikle almış olduğumuz balığın tazeliğine dikkat etmeliyiz.

Çocuklara bu kadar faydalı olan bu besin için aklına bebeklere balık ne zaman verilir ? sorusu gelenler için cevaplayalım. Balıkta, domates gibi bebekler için alerjik besinler arasındadır. Bu nedenle bebeklere balık 8 -12. ay arasında kontrollü geçiş yapılmalıdır. Eğer, ailede besinlere veya balığa karşı hassasiyeti olanlar varsa bebeğe balık vermeden önce kesinlikle doktora danışmalısınız.

Balığın Bazı Faydaları

 

  • İçerisinde ki yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinmektedir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi taze güzel bir balık özellikle çocuklarımız için büyük önem taşımaktadır.
  • Balık çocukların zekasının geliştirmektedir. Bununla birlikte çocukların ve bebeklerin öğrenme kabiliyetlerinin hızla geliştiğini göstermektedir. Sağlıklı bir besin kaynağı olması nedeniyle zeka gelişiminde önemli bir etkendir.
  • Sayılamayacak kadar çok faydası olan balık, içerisinde ki fosfor ile  kemikleri güçlendirdiği de bilinmektedir. Bunun sayesinde, kemik erimesini önlemektedir. Yaşlılar da balık tüketmelidir.
  • Balık tüketimi güçlü protein barındırdığı için eklem ağrılarını önlemektedir.
  • Balık kalp dostu olarak da bilinmektedir. Tansiyonu düşürmede ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığı artırma özelliği sayesinde kalp yetmezliği riskinden korumaktadır.
  • Balık cilt sağlığının korunmasında büyük önem taşımaktadır.

Balık Yağı Tabletleri

İçerisinde A ve D vitamini bulunduran balığın içerisine E vitamini ekleyerek satmaktadırlar. Bunun sebebi ise E vitamini takviyesinin yaşlanmayı yavaşlatma etkisi olmasıdır. Kısacası balık tüketimi çok faydalıdır, E vitamini ile tüketilirse ekstra bir fayda sağlanmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı