Bebek

Bebeklere Ceviz Ne Zaman Verilir ?

Ceviz içerisinde ki faydalı yağlar ve besin değeri açısından çok faydalı bir besindir. Ayrıca çocukların zeka gelişiminde de önemli etkileri bulunmaktadır. Bu kadar faydalı ve zengin bir içeriğe sahip gıda, bebeklere ne zaman verilmelidir ? Bebeklere ceviz ne zaman verilir ? Ceviz bebeklere nasıl verilir ? Bu soruların cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte detaylar….

Bebeklere Ceviz Ne Zaman Verilir ?

Ceviz bilindiği üzere çocukların beyin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca kalp hastalıkları, damar hastalıkları gibi büyük sağlık sorunlarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bebeklerin takviye gıda ihtiyacının başlamasıyla birlikte bebeklere ceviz verilmesinin faydalı olduğu düşünülmektedir. Fakat, bazı bebekler de ek gıda olarak verilen ceviz alerjiye neden olabilmektedir. Ceviz tüketimin de bebekler için üç gün kuralı uygulanmalıdır. Üç gün kuralı, eğer bebek cevizi üç gün düzenli olarak tükettikten sonra, bebeğinizin vücudunda herhangi bir kızarıklık görmüyorsanız tüketmeye devam etmenizde bir sakınca yoktur. Aksi durumda ceviz tüketimini kesip, doktorunuza danışarak bu konu hakkında önlemler aldıktan sonra ceviz tüketimine devam edebilirsiniz. Alerjinin devam etmesi durumunda, bebeğe ceviz vermek için bebeğin iki yaşını doldurmasını beklemelisiniz. Ceviz tüketimininde bebekler için uygun dönem aralığı 6 ile 36 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Doğru dönemi seçmek anne ve babanın görevidir.

Cevizin Bebeklere Faydaları

  • Ceviz içerisinde bulundurduğu faydalı yağlar sayesinde kilo aldırıcı özellik göstermektedir.
  • Ceviz iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Bebeklerimize enerji verir.
  • Ceviz içerisinde melatonin hormonu bulundurur. Bu hormon uyku düzenini sağlar.
  • İçerisinde omega-3 yağ asitlerini bulundurduğu için bebekler için beyin gelişiminde faydası vardır.
  • Ceviz bebeklerin kemik gelişimini hızlandırmaktadır..
  • Zeka gelişimini hızlandırır.
  • Bilinen iyi bir  E vitamini kaynağıdır.

Ceviz Bebeklere Nasıl Yedirilmelidir ?

Bebeklerin ceviz yemeye alışması için birkaç yöntem vardır.

İlk olarak ceviz ılık suyun içerisinde biraz bekletilir ve bu sayede üzerinde bulunun zar tabaka kolaylıkla soyulur. Zar tabakanın bebeklerin boğazında kalmaması için soyuyoruz. Daha sonra cevizi ezip veya robottan geçirerek pekmez ile  karıştırarak verebilirsiniz. Pekmezinin yanı sıra yoğurt gibi besinler ile de karıştırılarak verilebilir.

NOT: Bebek eğer 12 ayını doldurmamış ise mutlaka robottan geçirerek vermelisiniz. 12 ayını doldurmuş bebekler içinde küçük parçalara ayırarak verebilirsiniz.

Önerilen Yazı : Bebekler için faydalı besinlerden birisi olan balık bebeklere ne zaman verilir ?

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı