Bebek

Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir ?

Bebekler anne sütü ile beslenmeye başladıktan bir süre sonra çeşitli nedenler ile ek gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Bu ek gıdalarda, bebek gelişimi için önem taşımaktadır. Ebeveynler bebeklere verecekleri gıdalar konusunda dikkatli davranmalıdırlar. Peki, severek tüketilen domates bebekler için uygun mudur ? Bebeklere domates verilir mi ? 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeğe domates verilir mi ? Detaylar yazımızda…

Domates, tüm meyve ve sebzeler gibi vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. İçerisinde C vitamini, fosfor, çinko, sodyum A vitamini, E vitamini ve daha bir çok mineral ve vitamin bulundurmaktadır. Bunlar da domatesi, zengin bir besin yapmaktadır. Bu vitamin ve minerallere bağlı olarak domates; gözlere iyi gelir, sindirim sistemini düzenler, cilt sağlığını korur. Peki, bu kadar çok faydası bulunan domates bebeklere ne zaman verilir ? Ek gıdaya geçen bebekler domates tüketebilir mi ? 

Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir ?

 

Bebekler genel olarak, 6. aydan sonra ek gıdaya başlayabilmektedirler. Anne ve babaya ek gıdaya geçişten sonra, domates güzel bir tercih olarak görünmektedir. Fakat şu bilinmelidir ki, domates alerjiye neden olabilecek bir besindir. Bu nedenle bebeklere domates verilmesi için en azından 10. ay beklenmelidir. 6. ayda oluşacak bir alerjik reaksiyon bebek için zor atlatılabilir. Domates,hassas bir mideye veya bağırsağa sahip bebekler de karın ağrısı, midede rahatsızlık veya gaz problemlerine neden olabilir. Bebeklere 10. ay – 12. aydan sonra kontrollü olarak domates verilebilir. Az az olarak başlanmalı ve eğer bebek bu dönemde herhangi bir rahatsızlık veya alerjik bir durum geçirirse domates verilmesi kesilmelidir. Unutulmamalıdır ki bebeklere verilen gıdalar da en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

Çiğ Domates Mi ? Pişmiş Domates Mi ?

Domates asit yapısı nedeniyle bebeğin alışma döneminde poposunda kızarıklık yapabilir ve rahatsız edebilir. Bu nedenle bebeğin ilk domates ile tanışacağı dönemde pişmiş domates ile başlanabilir. Pişen domates asit yapısını kaybedecektir. Domatesi yemek içerisinde pişirebilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki, bebeğe yanık hiçbir şey yedirilmemeli. Bu nedenle domatesi yemek içerisinde, yanmayacak şekilde pişirerek bebeğe vermeye başlayabilirsiniz. Bebek rahatsız olmadıkça domates vermeye devam edebilir ve ilerleyen aylarda çiğ domatese başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı