Bebek

Bebeklere Kivi Ne Zaman Verilir ?

Bebeklere verilebilecek yiyecekler serimizde ki önemli gıdalardan birisi de kividir. İyi bir C vitamini kaynağı olan kivi bebeklerimizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Peki, bebeklerimiz için çok sağlıklı bir besin olan kivi bebeklere ne zaman verilir ? Bebeklere kivi ne zaman verilir ? 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 aylık bebeğe kimi verilir mi ? Detaylar yazımızda…

Bebeklere Kivi Ne Zaman Verilir ?

Bebekler ilk 6 ayı tamamladıktan sonra genellikle anne sütü ile birlikte ek gıda takviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Ek gıdaya geçiş dönemlerinde, bebeklerimiz için ek gıda seçimi yaparken oldukça dikkat edilmelidir.  Anneler ve babalar bu dönemde bebekler için en sağlıklı besinleri vermek için çaba göstermektedirler. Bebeğe kivi vermek doğru bir karar fakat bunun için acele etmemenizi tavsiye ederim. Sebebi ise bir çok besinde olduğu gibi kivi de bebekler için alerjiye neden olabilir. Ayrıca boşaltım sistemlerinde farklı etkiler göstermektedir. Bebeğinizi kiviye alıştırırken ilk olarak diğer meyvelerle püre halinde karıştırarak alerjisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bebeklere kivi vermek için en az 8. ay beklenmelidir. Alerjisi olması halinde takviye gıda olarak kiviyi 9-10 aylara kadar bekletmelisiniz.

Bebekler İçin Kivi

Kivi içerisinde birçok vitamin içermektedir. Bebekler için güzel bir vitamin deposu kaynağıdır. Oldukça sağlıklıdır. Fakat bebekler kiviyle yeni tanıştığı dönemlerde vücut farklı vitaminler ile yeni tanıştığı için farklı tepkiler gösterebilir.

Bunlar;

  • Protein açısından zengin olan kivi, bebeklerin sindirim sistemini etkileyerek ishale neden olabilir.
  • Kivi bebeklerde karın ağrısına neden olabilir.
  • Nadir görülen başka bir yan etkisi de pişik sorunudur. Bebeklerin poposunda pişiğe neden olabilir.

Özet olarak, bebekler için gıda takviyesine başlanıldığı dönemlerde kivi tüketimi için acele edilmemelidir.

Kivinin Bebeklere Faydaları

  • Kivi, içerisinde ki bulunan yüksek oranda ki vitaminler ile bebeklerin C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.
  • Kivi, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bebeklerin demir emilimini de artırmaktadır. Bu yüzden yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bebeklik dönemimde demir eksikliği gibi hastalıkların yaşanmasına engel olur.
  • Kabızlık sorunu yaşayan bebeklerde kivi tüketimi iyi bir çözümdür.

Bebeklere Kivi Nasıl Verilmelidir ?

Takviye gıda dönemine başlamak için karar verdiyseniz bebeğiniz için birkaç güzel kivi tarifi paylaşacağım.

Kivi Kokteyl  :1 adet elma, 1 adet muz ve 1 adet kiviyi robottan geçirdikten sonra bebeğiniz için protein deposu hazırdır. Gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz.

Kivi Püresi:  1 adet kiviyi iyice ezdikten sonra, küçük bir kase yoğurdun içerisinde karıştırılması gerekiyor. Karıştırdıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika dinlendirdikten sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.

Annelere Not: Bebeklere yeni takviye gıda vermeye başlıyorsanız bütün verdiğiniz gıdaların bebeğiniz üzerinde etkilerine dikkat etmek zorundasınız. Değişik türde besinlerin bebekler üzerinde farklı etkileri görülmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı