Aile

Bebeklere Kıyma Ne Zaman Verilir ?

Bebekler büyüdükçe anne sütünün yanında takviye gıda verme ihtiyacı doğacaktır.  Çünkü, bebeklerin büyümesiyle birlikte anne sütüyle; bebekler alamadığı bazı besinleri yardımcı gıdayla alabilecektir. Bebeklerin bu dönemde ihtiyaç duydukları bir mineral de demirdir. Bebeklerin, demir eksikliği ile karşılaşmaması için kırmızı et takviyesine başlanılması gerekmektedir. Peki; bebeklere kıyma vermenin zamanı nedir ? Bebeklere ne zaman kıyma verilir ? Bebeklere kıyma nasıl verilir ? İşte detaylar yazımızda…

Bebeklere Ne Zaman Kıyma Verilir ?

 

Bebekler bir yaşını doldurmadan et tüketebilirler. Bilindiği gibi kırmızı et en iyi demir kaynaklarından birisidir. Ayrıca kırmızı etteki, hayvansal kaynaklı olan demir çok hızlı sindirilmektedir. Bebeklerde demir eksikliği 7. aydan sonra görülmeye başlamaktadır. Bu nedenle bebeklere 7. ayın sonunda kırmızı et takviye yapılabilir. Bebeklere kırmızı eti, kıyma olarak verebilirsiniz. Böylece bebeklerin demir ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Hangi Kıyma Kullanılmalıdır ?

 

bebeklere kıyma vermek

 

Bebeklere kıyma verirken dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar vardır. Bunlardan birisi de hangi kıyma kullanılacağıdır. Dana eti mi seçilmeli kuzu eti mi ? Hangi kıymayı seçeceğimiz konusunda, danalar kuzulara göre fazla ilaca maruz kalmaktadır. Bu nedenle kuzu eti seçilmesi doğru olur. Kuzu etini alırken bilindik güvenilir bir kasaptan almanız gerekmektedir. Ayrıca hazır çekilmiş kıymaları tercih etmeyin. Eti görerek seçin ve gözünüzün önünde çektirin. Ek olarak, az yağlı ve taze et çektirin. Et seçimiyle ilgili son olarak, eti ne kadar fazla çektirirseniz o kadar iyi olacaktır.

Kıyma Nasıl Saklanmalı ve Nasıl Pişirilmelidir ?

 

bebeklere kıyma nasıl saklanır

 

Bebeklere her kıyma verdiğiniz de gidip tekrar tekrar et çektirmek mümkün olamayacaktır. Bu nedenle ilk gün çektirdiğiniz eti küçük parçalara ayırarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bir bebeğin, bir günde yiyebileceği kıyma miktarı bir ceviz büyüklüğünü geçmeyecektir. Bu miktara göre kıymaları ayırarak dondurucuda muhafaza ediniz.

Muhafaza ettiğiniz kıymaları nasıl pişireceğiniz konusunda ise, dondurmuş olduğunuz kıymaları çıkararak küçük bir tencereye alınız. Tencerenin içine yarım bardak su ekleyerek kaynatın ve kıymanın çözünmesini bekleyin. Bu yöntemle, etin çözünme süresini kısaltacağız ve dolaylı olarak bakteri üreteceği süreden kısacağız. Unutmayın ki pişirdiğiniz et kesinlikle yanmamalı. Bebekler için yanık et, sindirimi zor olacaktır. Kıyma, çözündükten sonra az miktar yağ ile, domates ve baharat ekleyerek lezzetlendirelim. Bu şekilde hazırlayacağınız kıymayı, bebeğinize günlük yedirebilirsiniz.

Kelimeler : Bebeklere kıyma nasıl verilir, bebekler için kıyma nasıl saklanır, bebekler için kıyma nasıl pişirilir ?

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı