Bebek

Bebeklere Mercimek Çorbası Gaz Yapar Mı?

Bebeklerin zeka gelişiminde önemli rol oynayan anne sütü, ne kadar uzun devam ettirilebilirse o kadar iyi olduğu bilinmektedir. Fakat 6. aydan sonra anne sütü tek başına yeterli olmayabilir. Anne sütünün yanında verilecek yan gıdalar ile bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanabilir. Mercimek; fosfor, potasyum ve vitaminler bakımından zengin bir gıdadır. Bu nedenle ek gıda dönemi için iyi bir kaynak olarak görünmektedir. Fakat, bebeklere mercimek çorbası gaz yapar mı? sorusu akla takılmaktadır. Bu yazımız da mercimek çorbası bebekleri nasıl etkileyeceğini konuşacağız.

Bebeklere Mercimek Çorbası Gaz Yapar Mı?

 

Bebeklere 6. ay gelişimini tamamladıktan sonra mercimek çorbası veya diğer çorbaların verilmesi uzman doktorlar tarafından uygun olarak görülmektedir. Fakat, bu ek gıdalar anne sütüne göre daha fazla gaz yapacaktır. Bu nedenle 6. ay sonunda bebeklere bu gıdaları alıştırarak vermenin daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Küçük çay kaşıkları ile başlayarak, daha sonrasında seviyeli ve yavaş bir şekilde artırılabilir.

Anne Mercimek Çorbası Yerse Bebeğe Gaz Yapar Mı ?

 

Emziren annenin mercimek çorbası tüketmesi, bebekte gaz oluşumuna sebep olabilir. Yaptığım araştırmalarda ve anne yorumlarını okuduğumda; annenin mercimek çorbası tükettiğinde bebekler de gaz olduğu yaygın olarak görülmüştür. Fakat bu durum her bebek için geçerli olmayabilir. Bunun için en iyisi annenin deneyerek öğrenmesidir. Anne az miktar mercimek çorbası tüketerek bebeğin tepkisini ölçebilir. Bebekte gaz oluşumu olmuyorsa çorbayı artırabilir. Ayrıca annenin kimyon tüketmesi de bebekte gaz oluşumunu azaltacaktır.

Mercimek Çorbası Nasıl Hazırlanmalı ?

bebeklere mercimek çorbası nasıl hazırlanır

Bebeklere 6. ayın sonunda mercimek çorbası verilebileceğini yukarıda belirtmiştik. Fakat mercimek çorbasını bebeklerinize özel olarak hazırlamanız gerekmektedir. Bebeklere baharatsız çorba hazırlanması, bebekler için iyi olacaktır. Ayrıca bebekler için 2 yaşına ulaşana kadar çorbaya tuz eklenmemesi de gerekmektedir.

Önemli : Bebeğinize alıştırarak ve yavaş bir şekilde mercimek çorbası vermeye başladığınız da, bebek geceleri uyuyamıyor ve gaz oluşumu görünüyorsa, mercimek çorbasına ara vermeniz ve diğer çorbaları denemeniz daha doğru olacaktır. Unutmayın ki her bebekte mercimek çorbası gaz oluşumuna neden olamayabilir. Bu nedenle, bebeğinize 6. aydan sonra bir çay kaşığı ile başlayarak, azar azar artırarak devam edebilir ve bebek rahatsız olmadıkça bu miktarı artırabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı