Bebek

Bebeklere Pirinç Unu Maması Ne Zaman Verilir ?

Bebekler için ek gıdaya geçiş dönemin de sıklıkla tercih edilen gıdalardan birisi de pirinç unu ile hazırlanan bebek mamasıdır. Peki, bebekler için pirinç unu maması vermek uygun mudur ? Bebeklere pirinç unu maması ne zaman verilir ? Nasıl verilir ? 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 aylık bebeğe verilir mi ? Detaylar yazımızda…

Bebeklere Pirinç Unu Maması Ne Zaman Verilir ?

Bebekler de ek gıdaya geçiş ile birlikte bir çok tercih bulunmaktadır. Anneler, bebekleri için en sağlıklı gıdaları tercih edebilmek için yoğun uğraş göstermektedirler. Annelerin bu dönemde ki tercih ettiği besinlerin başında da pirinç unu gelmektedir. Bebeklerin büyümü ve gelişme evresi normal ilerliyorsa takviye gıdalara en erken 6. aydan sonra başlanılmalıdır. Pirinç unu maması ise anne sütü ile beraber 4. aydan itibaren ek olarak verilebilmektedir. Fakat 4 aydan küçük bebeklere pirinç unu maması vermemeniz de doğru değildir. Böyle bir takviye gereği bulunuyorsa ilk olarak doktora danışmanızı öneririm.

Pirinç Unu Mamasının Faydaları

 • Bebeklerin kilo alması için doğru bir seçenektir.
 • Ek gıdaya pirinç unu ile başlanması, bebeğinin yutkunma yeteneğinin oluşmasında faydası bulunmaktadır.
 • Pirinç unu ile hazırlanacak mama, bebeklerde kabızlık ve ishal gibi sorunlarını önlemektedir.
 • Uzun süre tok tutma özelliği sayesinde bebeklerin sağlıklı bir uyku çekmesini sağlar.

Pirinç Unu Maması Zararlı Mıdır ?

 • Bebeklerde şişkinliğe yol açabilir. Bu nedenle fazla verilmemelidir.
 • Kilolu bir bebeklerinin olması, annelerin hoşuna gidebilir fakat bu hiç de göründüğü gibi sağlıklı değildir. Sağlıksız bir bebeklik dönemi yaşanabilir.
 • Aslında pirinç unu pirincin öğütülmüş halidir, bebekler için çok zengin bir gıda değildir.
 • Pirinç unu bebeklerin gelişiminde faydalı olacak vitamin ve mineralleri bulundurmamaktadır. (İnek sütü ile evde hazırlanan muhallebiler dışında.)

Pirinç Unu Maması Bebeklere Verilmeli Midir?

Bebeklerin tahıl yemeleri oldukça önemlidir. Uzmanlar genellikle bebeklere karbonhidrat yüklenmesinden uzak durulmasını öneriyor. Pirinç unu içerisinde yüksek karbonhidrat barındırmaktadır. Bu sayede bebeğinizin uzun süre açlık hissiyatını gidermektedir. Bilindiği üzere bebeklere 1 yaşının altında iken inek sütü verilmemelidir. Dolayısıyla inek sütü ile pirinç unu karıştırılmadığı sürece çocuklar için sadece karın tokluğundan başka bir faydası olmayacaktır.

Pirinç unu maması yerine bebeklere haşlanmış pirinci hafif lapa şeklinde öğünlerde vermenizi tavsiye ediyoruz.

Bebeklere Pirinç Unu Nasıl Verilir ?

Anne sütü ile bebek muhallebisi :

 • 1 Su bardağı su (kaynamış)
 • Pirinç unu (yarım tatlı kaşığı)
 • Anne sütü (yarım su bardağı)

Anne sütü ile yapamıyorsanız, yarım yağlı inek sütü de kullanabilirsiniz fakat yukarıda belirttiğim gibi karın tokluğundan başka bir faydası olmayacaktır.

Önerilen konu : Bebeklere kivi ne zaman verilir ?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı