Diyet

Kısır Kilo Aldırır Mı ?

Günlerin en gözde yemeklerinden birisi geleneksel kısırdır. Çok lezzetli olması nedeniyle de bir oturuşta tek tabak yeyip kalkmak zor oluyor. Bu kadar sevilen kısır akıllarda bir soru oluşturmaktadır. Kısır kilo aldırır mı ? Kısır kalorisi nedir ? Kısır yemek kilo aldırır mı ? Kısır diyet menüsüne eklenir mi ? Biz de akıllarda oluşan bu soruyu sizler için cevaplandırmak istedik. İşte kısır kilo aldırır mı ? sorusunun cevabı …

Kısırın ne kadar kalori olduğunu hesaplayabilmek için içerisinde bulunan malzemelere göz gezdirmek gerekiyor. Kısır içerisinde ince bulgur, domates salçası, tuz ve baharat, mevsim yeşillikleri, soğan ve sıvı yağ içermektedir. İçeriğinde malzemeleri kalori açısından incelediğimiz de en yüksek değer  sıvı yağa sahiptir. Eğer kilo aldırmayacak bir kısır yapmak istiyorsak içerisinde ki yağ oranını az tutmalıyız. Ayrıca diyetlerin en büyük düşmanları tuz ve şekerdir. Bu nedenle hazırlayacağımız kısırı az tuzlu yapmak da faydalı olacaktır.

Kısırın içerisinde ki diğer malzemelere bakıldığında yeşillikler ve sebzeler sağlıklı ve düşük kalorili besinlerdir. Belirtiğim malzemeleri az kullanmanız halinde 1 tabak kısır yaklaşık olarak 100 ile 200 kalori arası olacaktır. Bir öğün için bu değer makul seviyelerdedir. Hatta kısır bir diyet yemeği olarak bile kullanılabilir.  Diyet menülerini az yağlı ve tuzlu 4-5 kaşık kısır ekleyebilirsiniz. İçinde ki yeşillikler ile vitaminler açısından bol bir öğün ve kalori değeri açısından düşük bir öğün geçirmiş olacaksınız. Yanında bir dilim tam buğday ekmeği ve şekersiz diyet bir limonata veya ayran tüketebilirsiniz.

Kısırın İçine Eklenebilecek Besinlere Dikkat

İnternet de bulunan kısır tariflerini incelediğim de içine çok farklı malzemeler eklendiğini keşfettim. Eğer diyet menüsünde kısır tercih edeceksiniz eklediğiniz besinlerin kalori değerlerine göz atmanız gereklidir. Kısırın yanında tüketeceğiniz besinler de önemlidir. Ek olarak diyet menüsünde, kısır ile beslendiğiniz öğünde protein de almak açısından bir dilim yağsız peynir ekleyebilirsiniz. Bunun gibi az yağlı protein içerikleri ek gıdalar da öğününüze eklenebilir.

Diyet ile ilgili hazırlamış olduğumuz diğer içeriklere göz atmak isterseniz diyet kategorimizi inceleyebilirsiniz.  Bu kategori altında diyet menüsünde tüketebileceğiniz besinleri sık sık inceleyerek ekleyeceğim.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı