Sağlık

Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi? Düşürür Mü?

Pirinç pilavı, ülkemizde sık tüketilmektedir. En güzel sofralarda ve yemeklerin yanında yerini almaktadır. Fakat bu kadar sevilen ve lezzetli olan pilavın sağlıksız olduğu bilinmektedir. Özellikle şeker hastaları için uzak durulması gereken bir gıdadır. Fakat buna karşıt olarak kilo almak isteyenlerin ve sporcuların beslenme listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. Pirinç pilavı için merak edilen başka başlıkta tansiyona olan etkisidir. Özellikle orta yaşlı ve ileri yaşlı kişilerin aklında pirinç pilavı tansiyonu yükseltir mi? Düşürür mü? sorusu belirmektedir. Bu yazıda bu soruyu cevaplayacağız.

Önerilen başlık : Gaz sıkışması sırt ağrısı yapar mı?

Pirinç Pilavı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Tansiyonu çıkaracak ve uzak durulması gereken en önemli iki şey tuz ve yağdır. Tansiyon hastalarının tuzdan ve hayvansal yağlardan uzak durulması önerilmektedir. Pirinç pilavına da lezzet veren en önemli şeyler tereyağı ve tuzdur. Bu nedenle eğer tansiyon sorununuz var ve pirinç pilavı tüketmek istiyorsanız ilk olarak az yağlı ve tuzsuz yemeniz gerektiğini belirtmek isterim.

Eğer şeker probleminiz yoksa pirinç pilavını tüketebilirsiniz. Burada kullanacağınız yağ türünü ve yağ miktarını dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi tuz atarken de bir hayli cimri davranmalısınız. Tuz kullanmak yerine, kurutulmuş baharatları tercih ederek sodyumun neden olabileceği olumsuz etkilerden korunabilirsiniz.

Esmer Pirinç Tansiyonu Düşürür Mü?

Pirinç pilavının doğru bir şekilde yapıldığında tansiyonunuzu yükseltmeyeceğini yukarıda belirtmiştik. Buna ek olarak lif bakımından zengin besinlerin kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Lif oranı yüksek besinlerden birisi de esmer pirinçtir. Esmer pirinç tüketmenin kan basıncını (tansiyonu) düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle esmer pirinç ile yapacağınız, pirinç pilavı tansiyonu düşürebilir.

Esmer pirinç, iyi bir lif kaynağıdır. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanların esmer pirinç pilavı tükettiği bilinmektedir. Sizler de böyle bir durumda doktorunuza danışarak, diyetinize esmer pirinç ekleyebilirsiniz.

Tansiyon hastaları için besinlerin tansiyona etkilerini farklı başlıklar olarak ekliyoruz. Türk kahvesi sevenler ve sık tüketenler için Türk Kahvesi Tansiyonu Çıkarır Mı? başlığımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer besinlerin tansiyona etkileri için sağlık kategorisini inceleyebilirsiniz.

Kelimeler : Pirinç pilavı tansiyonu çıkarır mı? Pirinç pilavı tansiyonu yükseltir mi? Pirinç pilavı tansiyona etkileri nelerdir?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı