Yaşam

Saksıda Biber Yetiştirme

Baharın gelmesiyle birlikte evler ısındı ve camlarımız güneş görmeye başladı. Eğer bu yaz kendi bitkilerinizi saksıda yetiştirmek gibi bir planınız varsa başlamanın tam zamanı. Evde saksıda biber yetiştirmek isteyenler için geniş bir rehber hazırladık. Saksıda biber nasıl yetiştirilir ? Saksıya biber nasıl ekilir ? Evde saksıda biber yetiştirme hakkında tüm detaylar adım adım yazımızda.

1.Biber Tohumu Nasıl Bulunur ?

saksıda biber nasıl yetiştirilir

Farklı bir tohum istiyorsanız, İnternet de satış yapan sitelerden bulabilirsiniz.  İnternet de satılan çeşit çeşit biberler bulunmaktadır. Ayrıca isterseniz manavdan beğeneceğiniz bir biberin de ata tohumunu ekebilirsiniz. Manavdan seçeceğiniz temiz, taze bir biberi evde keserek içinde ki tohumları seçebilirsiniz. Daha sonra bu tohumları 1 gece suda bırakıp ertesi gün ekebilirsiniz.

2. Biber Tohumu Nasıl Ekilir ?

biber tohumu ekimi

Tohumlarınızı 1 gün suda beklettikten sonra biberlerimizi ekmeye hazır hale getirmiş oluyoruz. Ben biberleri ekerken karton bardaklar kullanıyorum. Dilerseniz bunun için plastik kaplar da satılmaktadır onlardan temin edebilirsiniz. Biberleri ekerken kaliteli ve zengin bir toprağa ihtiyacımız var. Bahçeniz de ekilmek için hazır zengin bir toprak varsa kullanabilirsiniz yada çiçekçilerde satılan hazır topraklardan da alabilirsiniz. Ben sokaktan aldığım toprağı kullanıyorum. Çokta güzel büyüyor biberler. Toprağı temin ettikten sonra bardağın büyük bir kısmına toprak atın daha sonra biber tohumlarını üzerine ekleyin. Biber tohumunun üzerine 1 santimetreyi geçmeyecek şekilde toprak ekleyin. Toprağı yumuşak bir şekilde bırakın. Üzerine bastırmanız veya fazla toprak atmanız halinde biberler geç çıkacaktır.

3. Biber Fideleri Nasıl Ekilir ?

biber tohumu rehberi

Ektiğimiz tohumlar 9 – 10 santimetre uzunluğuna geldiğin de fidelerimiz hazır olacaktır. Daha sonra fidelerimizi saksıya alabiliriz. Saksıya küçük delikler açarak fidelerimizi bu deliklere taşıyıp üzerini toprakla kapatıyoruz. Daha sonra fidelere su vererek büyümeye bırakıyoruz. Fideleri saksıya alırken toprağa gübre eklenebilir. Ben çay posası kullanıyorum. İyi bir demir kaynağı. Ayrıca toprağın su dengesini koruyoruz. Çay içtikten sonra posaları biriktirerek toprağa karıştırabilirsiniz.

Saksıda Biber Yetiştirme

Saksıda biber yetiştirmek ne kadar basit görünse de ilgi ve vakit isteyen eğlenceli bir hobidir. Gerçekten zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Bu yaz havaların güzel ve güneşli geçmesi de güzel bir avantaj. Temmuz ayından sonra bitkilerinizi balkonlara dahi alabilirsiniz. Saksıda biber yetiştirmek isteyenler için dikkat etmesi gereken başlıkları aşağıda sıralıyorum.

  • Tohumluk biberleri seçerken taze ve çürümemiş olanları tercih edin.
  • Tohumların hızlı büyümesi için bir gece suda bırakın.
  • Biberleri sürekli güneş gören bir yere almanız gerekmektedir.
  • Mümkünse, az az ve günlük sulayınız.
  • Doğal gübrelerden faydalanabilirsiniz. ( Sebze posaları, çay posası, muz posası vb.)
  • Toprağın yumuşak olmasına dikkat edin.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı