Sağlık

Türk Kahvesi Kansızlık Yapar Mı ?

Sabah, kahvaltıdan sonra bir fincan kahve güne en iyi başlangıçlardan birisi olsa gerek. Sabah içilen bir fincan kahve iyi bir güne başlanmasının anahtarıdır. Fakat düzenli kahve tüketmenin akla getirdiği sorular da vardır. Fazla çay içmekte olduğu gibi Türk kahvesi tüketmek de kansızlığa neden olur mu ? Türk kahvesi kansızlık yapar mı ?

 

Türk Kahvesi Kansızlık Yapar Mı ?

 

türk kahvesi kansızlık yaparmı

 

Her gün içeceğiniz bir fincan Türk kahvesi, ilerleyen yaşlarda ki kolon kanseri ve bir çoğumuzun hayatında en az bir kez karşılaşacağı safra kesesinde taş oluşumu riskini düşürmektedir. Bilindiği üzere kahvenin içerisinde bulunan etken madde kafein adlı bir maddedir. Kafein, tüketildiği yarım saat içerisinde sinir sisteminin uyarılmasını ve zihinsel aktivitenin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca, insan zihnin de ve psikolojisinde de bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Türk kahvesinin depresyona karşı en güçlü silahlardan birisi olduğu da bilinmektedir. Kolesterol düşürmesi de bilinen birçok etkisi arasındadır. Türk kahvesi bilinen bu faydalarına bağlı olarak ve lezzetiyle ülkemizde her gün milyonlarca fincan tüketilmektedir. Fakat bu kadar çok faydası olan Türk kahvesinin olumsuz etkileri de var mıdır ? Düzenli Türk kahvesi kansızlık yapar mı ?

 

Türk kahvesi tüketildikten sonra, insan vücudu, kahvenin içerisinde ki kafeinin uyarıcı etkisi sonrasında enerji ile dolmaktadır. Bu etki farklı yaş guruplarında farklı sürmektedir. Yetişkinler için 6-7 saat, gençler için ise 8-10 saat olduğunu yaklaşık olarak söyleyebiliriz. Bu süreç incelendiğinde, insan vücudunda demir emiliminin düşüşü gözlenmiştir. Bilindiği üzere fazla çay tüketiminin insan vücudunda ki demir emilimini düşürdüğü bazı araştırmalar ile ortaya konmuştur. Bu nedenle çayın kansızlık yaptığı olgusu oluşmuştur. Türk kahvesinde de bu durum söz konusudur. Kahve içildikten sonra etkisi boyunca demir emilimi düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Fakat bu Türk kahvesinin net bir şekilde kansızlık yaptığını belirtmemektedir. Türk kahvesini öğünlere yakın tüketilmemesi halinde bu etkisi sizi olumsuz etkilemeyecektir.

Kahve Ne Zaman Tüketilmelidir ?

Eğer kahve veya çayı yemek saatlerine yakın olarak tüketirseniz, o saatler de demir emilimi %50 seviyelerine kadar azalabilir. Bu sebeple kahve veya çay tüketimini yemek saatlerinden 1 saat sonra tüketmeniz, demir emilimine olumsuz etkisi minimum seviyede gözlenecektir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı