Sağlık

Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi ?

Günün en iyi başlangıçlarından birisi kahvaltı sonrası, bir fincan Türk kahvesi olacaktır. Güne böyle bir başlangıç bir çok kişinin de tercihidir. Bunulu birlikte olarak, orta yaş gurubu ve yaşlılar tarafından daha sık tüketilen Türk Kahvesi hakkında akla bazı sorular gelmektedir. Bu soruların da başını Türk kahvesinin tansiyona olan etkileri çekmektedir. Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi ? Türk kahvesi Tansiyonu düşürür mü ? Türk kahvesinin tansiyone etkileri nelerdir ? Türk kahvesi tansiyonu çıkarır mı ?  İşte detaylar yazımızda…

Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltir Mi  ?

türk kahvesi tansiyonu çıkarır mı

Yüz yıllardır tarihimizde olan Türk kahvesinin düzenli tüketimi ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Her yaş gurubunun tükettiği Türk kahvesinin orta yaş gurubu ve yaşlılar tarafından daha sık tüketildiği de bilinmektedir. Bu nedenle Türk kahvesinin de tansiyona etkileri sürekli akıllara takılan  bir sorudur. Bilindiği gibi güne bir fincan Türk kahvesi içerek başlamanın faydaları birçok sağlıkçı tarafından anlatılmaktadır. Fakat yaşlılar ve tansiyon hastalıkları olanlar için; ‘  Türk kahvesi içmek tansiyonu yükseltir mi ? ‘  sorusu önem taşımaktadır.  Kahve genellikle şekerli olarak tüketilir ve kafein içerir. İlk olarak bir parantez açarsak şekerin tansiyona etkisi olsun veya olmasın şekersiz olarak tüketilmelidir. Yaşlılar için bu konu daha da hassas bir başlıktır.  Şimdi kahvenin tansiyona olan etkilerine geri dönersek, Türk kahvesinin içerisinde ki  tansiyonu düşürebilecek veya çıkarabilecek asıl madde kafein maddesidir. Bu başlığımızda kafein tansiyonu çıkarır mı sorusunu cevaplayarak kafeinin tansiyona etkilerini konuşacağız.

Türk kahvesinin içerisinde bulunan kafein, kan basıncının geçici olarak bir miktar artmasına neden olmaktadır. Fakat bu etki kısıtlı bir etkidir. Kafeinin uzun süreli olarak kan basıncını arttırdığına dair bir kanıt görülmemiştir. Yapılan bazı araştırmalara göre kahvenin içerisinde bulunan kafeinin adrenalin üretimini tetiklediğini göstermektedir. Buna bağlı olarak yüksek adrenalin etkisinde, tansiyonun da yükseleceği düşünülmektedir. Buna ek  olarak yapılan araştırmalara bakıldığında, düzenli olarak kahve tüketen ve bununla birlikte kilo problemi yaşayan kişilerde, diğerlerine göre tansiyon hastalıkları oranı daha yüksektir. Bu yapılan araştırmalar uzun süre kahve tüketen kişiler üzerinde yapılmış araştırmalardır. Kahve, buna bağlı olarak kafein tüketiminin kısa sürede böyle sorunlar oluşturmadığı bilinmektedir. Bu sonuçlar uzun yıllar süren alışkanlık neticesinde görülmektedir.

Kahve tüketiminin tansiyonu doğrudan etkilemediği hakkında bazı yazılar bulunmaktadır. Fakat kahve tüketiminin doğrudan olmasa da tansiyona etkileri olduğunu yukarıda konuştuk. Bu nedenle özellikle tansiyon problemleri yaşayanlar, ayrıca kilo problemi bulunanlar ve yaşlılar için kahve tüketimine sınır koyulmalıdır. Belirtilen gurupta olan bireyler için günlük kahve tüketimi bir fincanı geçmemelidir. Mümkünde bazı günler ara verilmeli ve tüketilmemelidir.

Kendinizi Kontrol Edebilirsiniz !

Kahve tüketimi, herkeste aynı etkileri göstermeyebilir. Bu nedenle kahve tüketiminden önce ve kahve tüketiminden sonra ki tansiyonu kontrol ederek, kahvenin vücudunuza ve tansiyona olan etkilerini saptayabilirsiniz. Bunun sonucunda kafeinin vücudunuza olan kısa süreleri etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Kahve tüketimi sonucunda tansiyonunuzda fazla artış görünüyorsa kahve tüketimini kesmeniz doğru olacaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu tür sorunlar için en doğru cevabı doktorunuz verebilir. Bu nedenle, bu konuda bir sağlık problemi yaşıyorsanız doktoruna danışmayı unutmayın.

Daha Fazla Göster

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı