ModaVeModel.Com

Üniversiteler de Yaz Okulu Olacak Mı ?

Ülkemiz de ilk Covid-19 vakasından sonra üniversiteler de uzaktan eğitim uygulamasına geçildi.Bu karar neticesinde eğitimler ve sınavlar online olarak sürdürüldü. Geçtiğimiz günler de Yüksek Öğretim Kurumu tarafından final sınavlarının da online olarak yapılması kararı açıklandı. İlgili yazıyı aşağıya ekleyeceğim. Bahar yarı yılının bu şekilde biteceği anlaşıldı. Üniversiteler de final sınavları ile ilgili sorunun cevabından sonra öğrencilerin aklında yaz okulu uygulamasının nasıl yapılacağı sorusu belirdi. Üniversiteler de yaz okulu olacak mı? Yaz okulu uzaktan eğitim şeklinde mi geçecek ? 

Üniversiteler de Finaller Nasıl Olacak ?

 

Üniversiteler de Yaz Okulu Olacak Mı ?

 

Cumhur başkanlığı tarafından yapılan açıklama da üniversiteler dilerlerse 15 haziran tarihinden sonra akademik takvimlerine dönebileceği söylenmişti. Fakat Yüksek Öğretim Kurumu tarafından, şehirler arası kitlesel hareketin tehlikeli olması, farklı şehirler de yaşayan öğrencilerin bir araya gelmesi ve yurtların tekrar faaliyete geçmesinin salgının seyrini değiştirebileceğinden dolayı final sınavlarının online olarak yapılmasına karar vermişti. Bu karara bağlı olarak bahar yarı yılı uzaktan eğitim ile tamamlanacak.

Akademik takvimlere göre bazı üniversitelerin yaz okulu eğitimleri 15 haziran tarihinde başlanması salgından önce planlanmıştı. Cumhur başkanlığının yaptığı açıklamaya bakıldığında üniversiteler yaz okulu kararlarını Yüksek Öğretim Kurumu ile istişare ederek karar verecek. Salgının seyrinin de bu kararda önemli bir yer alacağını söylemek doğru olacaktır. Salgının kontrol altına alınmadan üniversite öğrencilerinin kitlesel hareketine ve yurt yaşamlarına göre dönmelerine izin verilmeyecek gibi görünüyor. Fakat buna rağmen üniversiteler yaz okulu eğitimlerini aksatmayacaktır. Salgının tam olarak kontrol altına alınmaması durumunda üniversitelerin yaz okulu uygulaması da uzaktan eğitim şeklinde yürütülecek.

 

Exit mobile version